SU KABAĞI KESME TEKNİĞİ

Su kabağı lamba yapımında kesme ve delme işlemi yaparken dikkat edilecek birkaç temel nokta vardır. Önceliğimiz desen seçimidir. Su kabağı lamba yapımında desenler birbirine yakın, çok girintili çıkıntılı desenler kesme ve delme işleminde daha fazla dikkat gerektirir. Burada desenler karmaşık ve yakınlaştıkça daha ince uçlar kullanmalısınız ki desenler birbirine karışmasın. 

sukabakistanbul.osmanlı1
sukabakistanbul.zımpara1

Su Kabağı Kesme/Oyma Uçlarını İnceleyiniz >>

SU KABAĞI LAMBA KESME TEKNİĞİNDE KULLANILAN MALZEMELER

Su kabağı lamba kesme tekniğinde bizim için gerekli olan uçlar yüksek hızlı kesiciler olmalıdır. Öncelikle istediğimiz bir deseni yapışkanlı A4 kâğıdına çıktı alarak su kabağı lambamıza yapıştırıyoruz. Daha sonra su kabağı işleme için matkabımıza kesici ucumuzu ki bunlardan biri toz elmas uçlardır. Bu uçlar pürüzsüz kesmeyi sağlayacaktır. Bir diğer uç su kabağı kesme işlemi için freze ucudur. Bütün bu uçlar ile su kabağı desen kesme işlemi bittikten sonra zımparalama uçları ile zımparalamanız gerekmektedir. Böylece su kabağı kesme işleminiz bittiğinde desenleriniz pürüzsüz olacaktır.

Su kabağı süsleme kesme işleminde doğru olan teknik, çizgileri takip ederek uzak noktadan kendimize doğru çekerek kesme işlemini yapmaktır.

SU KABAĞI SÜSLEME DESENİ ÜST BOĞUMA İŞLENMESİ

Su kabağı lambanızın üst boğumunu keserken öncelikle çzim yapmalısınız. Burada yapışkanlı A4 ile yapmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü yüzey sahası dar olduğu için desen kötü olacaktır. Pergel yardımı ile veya elle çizim yapabilrsiniz. Çizim yaptıktan sonra freze yada elmas uçlar ile kesim işlemini yukarda anlatıldığı gibi yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta su kabağı üst oğumunun eti genelde kalın olur bu yüzden su kabğı kesme işlemi burada yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. Aksi takdirde ucunuz kırılabilir. Ve yine dikkat edilmesi gereken nokta burada çalışırken kalın bir uç kuallanılmasıdır.

Kesme işlemini bitirdikten sonra, kalın bir zımpara ile kabağın iç kısmından zımparalayarak pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

sukabakistanbul.isme.özel.modeli211
Upload Image...

Son olarak..

Su kabağı kesme işleminde altının açılması işleminden bahsedelim. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kabağın altını açarken belirlediğiniz çap, altlığınızın çapından küçük olmalıdır ki su kabak abajurunuz su kabağı altlığın içine düşmesin. Su kabağı altını freze uçları yada elmas uçlarla açabilirsiniz. Eğer su kabağı avize yapacaksanız altını dilediğiniz gibi kesebilirsiniz. Su kabağı kesme işlemi bittikten sonra zımparalayarak pürüzsüz hale getirebilir ve keskinliğini alabailirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0