Sukabağı İç/Dış Temizleme

Su kabağının dışını en kolay nasıl temizlerim?

Tarladan gelen kuruma sürecini tamamlamış su kabağınızın dışını temizlemek için ihtiyacınız olan tek malzeme bulaşık telidir. Su kabağınızı daha kolay ve hızlı temizlemek için yaklaşık 5-10 dakika ılık suda bekletmelisiniz. Daha sonra su kabağınızın yüzeyini bulaşık teli ve su ile birlikte ovalayarak su kabağı temizleme işlemini bitirmiş olacaksınız. Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız.

Yeni başladım su kabağının içini nasıl temezilemem gerekli?

Su Kabağınızın içinde beyaz pütürler kalmayacak şeklide su kabağının sadece ahşap kısmı görünecek şekilde temizlemelisiniz. fazla aynı yere tel fırçanızı süreterseniz su kabağınızın incelmesene sebeb olursunuz.  Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız.

Su kabağının içinde kalan beyaz kalıntıların bi zararı olur mu?

Su kabağınızın içi iyi temizlenmezse toz ve beyaz pütürlerin yanıcı özellikte olması nedeniyle fazla ısınan su kabağı lambanız da yangın çıkarabilir. Bu nedenle iç temizliğine dikkat etmelisiniz. Özellikle su kabağının sap kısımlarını da farklı ebatlardaki temizleme setleriyle temizlemelisiniz. 5’li tel fırça incele>>

Su kabağının içini ne ile temizleyebilirim?

Su Kabağınızın içini hiç malzemeniz yoksa önce elinizle çekirdek ve süngerimsi kısımlarını temizledikten sonra bulaşık teli gibi malzemelerle temizleyebilirsiniz. elle yapılacaksa matkap yoksa tel fırçanıza tutma sapı yaptırarak kullanabilirsiniz. fakat en kolay ve iyi temizleme yöntemi matkap ile yapılan iç temizlemedir.

Su kabağının içini dremel ve zımparalarla temizleyebilir miyim?

su kabağınızın içini tel fırça veya kum kaplı temizleme toplarıyla daha büyük matkaplarla temizleminizi öneririz. 

Sukabağı Çizim/Tasarım

Çizim kabiliyetim yok, ama su kabağında tasarımlar yapmak istiyorum

Eğer çizim yapmakta zorlanıyorsanız sizin en güzel yoldaşınız pergel. Pergeli sadece çevirin. bakın ne güzel motifler ortaya çıkacaktır. Ölçü için mezura,kara kalem, pergel… Birde silginiz olsun yılmadan denemeye devam..

Su kabağının yüzeyine desenleri ya da örnek motifleri nasıl çiziyorsunuz?

Öncelikle çizim içim su kabağında ölçümler yapıyoruz. Eğer aklımızda olan bir nesneyi çizeceksek kara kalem ile simetrik motifler çizeceksek pergel yardımıyla çiziyoruz. Pergel ile desen çizimleri için Tehzip Sanatında kullanılan motif örneklerinden yararlanmaktayız.

Su kabağının etrafına daire nasıl çizeblirim?

su kabağının etrafına yerden eşit yükseklikte düzgün bir çember çizmek için bir çok yöntem bulunmaktır. Bir tanesi; masanın kenarına cetveli 90 derecelik açı oluşturacak şekilde sabitleyip, cetvelin üstünde bir elinizlekaleminizi tutarken diğer elinizle su kabağını kaleme sürtündürerek 360 derece çeviriniz. Yerden yüksekliği aynı oranda düzgün bir çember çizmiş olacaksınız.

Pergelle Motif nasıl çizilir?

İnternette görmüş olduğunuz en güzel su kabağı lambaların birçoğu pergel marifetidir. pergelle daireler çizip dairelerin kesişimlerinden faydalanarak, yaylar çizerek, bazı kısımlarını silerek birçok güzel yeni motifler elde edebilirsiniz. tek yapmanız gereken su kabağı üzerinde defalarca pratikler yapmak

Karmaşık Desenleri Nasıl Su kabağına geçirebilirim?

Bu konuda birçok yöntem bulunmaktadır. En güzeli kara kalem ve pergel yardımıyla çizmek olacaktır. Başka bir yöntem de beğendiğiniz bir motifi arkası yapışkanlı bir kağıda çıktı alarak su kabağına motifi yapıştırdıktan sonra matkabınızı kalem gibi kullanıp motifi işleyebilirsiniz.

Sukabağı Boncuk

Su kabağı Boncuk nedir?

Su kabağı boncukları genellikle, plastikten üretilen, deliksiz, ışığı geçiren türdedir. Bunun yanında ışığı geçiren taş boncuklar da kullanabilirsiniz.

Su kabağı boncukları hangi ebatlarda bulunur?

en yaygın kullanılan su kabağı boncuğu 4mm, 6mm birazda 8mm olanlardır. bunun yanında 3mm den başlayarak 18mm e kadar farklı ebatlarda su kabağı boncuğu bulunabilmektedir. 

internette gördüğüm su kabağı lamba resimlerindeki boncuklar kaç milimdir?

internette gördüğünüz su kabağı lamba resmin üzerindeki su kabağı boncukları 6mm boncuklardır. çok az olarak  4mm ya da 8mm kullanılan resim var. 

Su kabağı boncuk deliği geniş oluyor neden? aynı matkap ucu ile açtığım bazı deliklerin bazısı geniş oluyor, bazısı tam oluyor

Bu sorunun birkaç nedeni var. Eğer konik tarzda uç kullanıyorsanız matkap ucunu deliğin sonuna kadar batırırsanız delik geniş olacaktır. eliniz alışana kadar denemeler yapın. Eger 5,8mm olan uç kullanıyorsanız bazı delikler geniş oluyorsa, matkap ucuyla dik olarak (90 derece) delin ve delik açarken elinizi oynatmadan delik içinde matkap ucunu bekletemeden boncuk deliklerinizi açın. doğru sonuç alacaksınızdır.

Su kabağı boncuğu düştü ne yapmalıyım?

Su kabağı boncuğunuzun düşmemesi için boncuk deliğine şeffaf renkli yapıştırıcı damlatmanız sorunu çözecektir.

Sukabağı Kesme/Oyma/Delme

Su kabağınıda oyma işlemi yapmak istiyorum hangi uçları kullanmalıyım?

Su kabağında oyma işlemleri için en uygun uçlar toz elmas kaplı uçlardır. uçları incelemek için tıklayabilirsiniz >>

Su kabağının altını hangi uçla açabilirim?

Su kabağının en kalın yeri sap kısmı ve alt kısmıdır. Bu nedenle altını açarken uç seçimi önemlidir. Toz elmas kaplı uçlarla ya da sarmal yapıda olan matkap uçlarını kullanabilirsiniz. Su kabağının altını en kolay açma yolu panç kullanımıdır. 

küçük delikleri kaç mm uçlarla açıyorsunuz?

portre gibi çok ince işçiliklerde 05mm ile 1mm arasındaki uçları kullanabilirsiniz. desen süsleme için de genellikle 1mm ile 2,5 mm arası uçları kullanabilirsiniz.

Su kabağında inceltme için hangi uçları kullanmalıyım?

su kabağında en estetik tekniklerden biri inceltme tekniğidir. bunun için yapı marketlerde özel bir set bulunmamaktır. Dilerseniz sizler için hazırladığımız özel seti kullanabilrsiniz. incelemek için tıklayınız >>

Su kabağı zımparalama matkap ucu ne demek? Ne işe yarar?

Su kabağında inceltme sonrası zeminde kalan pütürlerin pürüzsüz hale gelmesi ve su kabağı derisinden ışık yansıması için zeminin inceltilmesi için gerekli olan matkap uçlarıdır.

Sukabağı Boyama

Su kabağını hangi boya ile boyayabilirim?

su kabağı boyamada ahşapta kullanılan tüm boya türleri kullanılabilir. Su bazlı olan akrilik boyaları tercih edebilirsiniz.

su kabağının doğal görünümü için dışana hangi verniği kullanıyıorsunuz?

genellikle yat verniği kullanmaktayız.bunun yanında hem koruyucu hem vernik olan çeşitlerinide kullanabilirsiniz. Daha hızlı kuruması içinsolvent bazlı verniklerden ya da cam vernikten de kullanabilirsiniz.

su kabağına doğal görünüm için ne ile boyayım? yapay görünmesin.

su kabağında doğal bir boyama olsun istiyorsanız alkol bazlı sıvı boyalardan kullanabilirsiniz. akrilik boyadan daha doğal bir görüntü elde edeceksinizdir. dışına da doğal parlama için wax (ahşap için) kullanabilirsiniz.

mat akrilik boya üzerine parlaması için ne yapmalıyım?

sprey vernikler çözüm olacaktır. nalburlarda kolayca bulunur. Daha iyi sonuç için ince katman olarak 3-4 kat atabilirsiniz.

Önce boncukları çaktım üzerine vernik atsam ne olur?

olur. şeffaf renkli ahşap verniklerinden kullanabilirsiniz. boncukların arasına da dolarak boncukları daha da sıkıştıracaktır.

Sukabağım Kırıldı/ Çatladı/ Koptu

su kabağı delme işlemi yaparken su kabağım çatladı ne yapabilirim?

Su kabağınızı ışığa tutun çatlaktan ışık sızıyorsa önce çatlağın içirisini su kabağı tozlarıyla doldurun. daha sonra üzerine nalburlarda bulunabilen sağlam ahşap yapıptırıcısı ile iyice çatlağı doldurun. son olarakta su kabağının yüzeyinde fazla kalan yapıştırıcı zımparalayın. bişey olamamış gibi çalışmanıza devam edebilirsiniz.

satın aldığım su kabağım düştü çatladı ne yapabilirim?

boya işlemi tamamlanmışsu kabağı çatlamış ise düzeltme yapmak zordur. Çünkü boyası eskisi gibi olmayacaktır. boyamada ton farkı oluşacaktır. önce çatlağın içini ahşap tozu ile iyice doldurup üzerine şeffaf kaliteli yapıştırıcı dökün. su kabağınızın aynı rengi ile çatlağı boyayın.

Su kabağı kırıldı. Parçalandı. Ne yapabilirim?

eğer boyanmadan önce olduysa şanslısınız. parçaların kırık yerlerine ahşap yapıştırıcınızı sürüp yapboz gibi doğru parçaları birbirine yapıştırın. son olarak yüzeyinde oluşan fazla yapıştırıcıları zımparalayın.

Yanlış delik açtım. Fazladan açtığım Deliği nasıl kapatabilirim?

yapmanız gereken deliğin içerisine deliğin aynı ölçülerinde parça sıkıştırmak. parçayı deliğe sıkıştırmadan önce etrafına iyice yapıştırıcı sürün. yüzeyde kalan fazla kısımları zımpara ile düzleyin

Su kabağına kol, bacak, burun gibi parçalar yapıştırabilirmiyim?

Tabiki. Önce parçayı ekleyeceğiniz zeminde oyma işlemini yaptıktan sonra çok kuvvetli olan ahşap yapıştırıcısı ile parçanızı ekleyebilirsiniz.